e-Recepta - lekarzu sprawdź czego potrzebujesz, żeby wystawiać e-Receptę

Scroll to the next section Biostat. More than statistics.

Popularny we wszystkich mediach elektroniczny dokument e-Recepta spędza sen z powiek wielu specjalistom. Lekarze nie wiedzą od czego powinni zacząć, aby sprawnie móc wystawić e-Receptę i czy jeszcze jakieś dokumenty lub zaświadczenia są im potrzebne. W tym artykule specjaliści znajdą odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia, aby e-Recepta mogła zostać poprawnie wystawiona dla pacjenta.
 

Co powinien posiadać lekarz?

 • Certyfikaty:

Jedną z najważniejszych rzeczy jest posiadanie certyfikatów PUE ZUS oraz RPWDL, czyli Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą. Obydwa są obligatoryjne do wystawienia elektronicznych dokumentów. Certyfikaty można pobrać ze stron:

 • https://www.zus.pl/pue
 • https://rpwdl.csioz.gov.pl

 

 • Program gabinetowy, skonfigurowany z platformą NFZ P1 i P2, aby e-Recepta, mogła zostać przesłana do CSIOZ. Rekomendujemy system Medfile® EDM, który pozwala na intuicyjne i szybkie wystawienie e-Dokumentu.
 • Odpowiednio wypełnione pola:

 

 • Numer identyfikacyjny nadany przez P1 – specjalista otrzymuje go podczas złożenia wniosku w RPWDL;
 • Weryfikacja użytkownika – należy określić się jako lekarz lub lekarz dentysta;
 • NPWZ - jest Numerem Prawa Wykonywania Zawodu;
 • Nazwa placówki lub firmy zgodna z uzyskanym certyfikatem RPWDL;
 • REGON – Praktyki lekarskie posiadają REGON 9-cyfrowy, natomiast podmioty lecznicze 14-cyfrowy;
 • Adres placówki – należy uzupełnić wszystkie dane adresowe zgodne z Certyfikatem  RPWDL;
 • Telefon – numer zapisuje się w formacie bez spacji oraz znaku „+”.
   

Konfigurowanie e-Recepty

Osobę uprawnioną do wystawienia e-Recepty, czyli lekarza, lekarza dentystę, położną lub pielęgniarkę czeka wgranie pobranych wcześniej certyfikatów do systemu gabinetowego. Aby to zrobić należy w programie dla gabinetu Medfile® EDM skonfigurować ustawienia NFZ poprzez zakładkę „Moje Konto” w panelu „NFZ-Ustawienia”:

 • Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest kliknięcie na pasek zatytułowany: 
  e-Recepty P1-CSIOZ – system przeniesie użytkownika do odpowiednich zadań;
 • Następny element to wgranie certyfikatów RPWDL (TLS, WSS) lub PUE ZUS. Po naciśnięciu w odpowiednie pole program Medfile® EDM umożliwi wybranie wcześniej pobranych plików ze wspomnianych witryn internetowych. Plik, który należy wgrać jest zapisany w postaci: imię, nazwisko, data + godzina utworzenia pliku. Rozszerzenie pliku występuje pod postacią .pfx albo .p12. Po kliknięciu polecenia „Otwórz” system wgrywa certyfikat. Należy postąpić tak z każdym pobranym certyfikatem;
 • Po wgraniu certyfikatów, następnym zadaniem jaki stawia przed uprawnionym personelem medycznym e-Recepta, jest wprowadzenie odpowiednich danych, czyli: identyfikatora nadanego po zarejestrowaniu się na platformie RPWDL; oznaczenie wystawiania
  e-Recepty, jako lekarz albo lekarz dentysta; nazwa placówki, NPWZ, REGON;
 • Na końcu wszystkich działań konfiguracyjnych należy kliknąć polecenie „Sprawdź poprawność danych” – jeśli wszystkie dane są wpisane poprawnie, pojawi się komunikat: „Połączenie zostało nawiązane poprawnie”.

 

Warto zapamiętać, że zweryfikowana e-Recepta może być przesłana do CSIOZ, system Medfile® EDM umożliwia także anulowanie elektronicznego dokumentu.
 

Wystawianie e-Recept przez Medfile® i inne funkcje

W procesie wgrywania certyfikatów do systemu gabinetowego Medfile® EDM, specjaliści mogą liczyć na pomoc Obsługi Klienta, która wspomaga podczas tych działań. System Medfile® EDM umożliwia także szybkie wystawienie e-Zwolnień oraz sprawne zarządzanie wieloma funkcjami administracyjnymi placówki medycznej i gabinetu, jak:

 • Magazyn leków i produktów medycznych,
 • Realizacja opłat za wizyty i usługi medyczne,
 • Prowadzenie witryny internetowej placówki,
 • Zarządzanie kalendarzem wizyt oraz e-Rejestracja pacjentów,
 • Wysyłka SMS-ów do pacjentów z przypomnieniem o wizycie,
 • Prowadzenie rozbudowanych kart wizyt pacjentów u specjalistów i wiele innych.
   

Lekarz i e-Dokumenty

e-Dokumentacja jest wdrażana w coraz większej ilości wielospecjalistycznych placówek medycznych oraz w małych prywatnych gabinetach. Dokumenty elektroniczne sprawdzają się w placówkach, w których przyjmowanych jest wielu chorych, liczy się czas i jakość komunikacji z pacjentami. Dzięki e-Dokumentacji czas wypełniania danych zostaje ograniczony, a personel medyczny może przeznaczyć pozyskane minuty na realizację innych obowiązków.

Zapraszamy do zapoznania się z działaniem programu Medfile® EDM i jego możliwościami zgodnymi z rozporządzeniami MZ oraz przepisami RODO.
 

Tagi

e-Recepta e-Recepty erecepta erecepty elektroniczna recepta e-Zwolnienia e recepta program darmowy program do wystawiania e-recept Elektroniczna Dokumentacja Medyczna program do gabinetu aplikacja e recepta Medfile
Kiedy jest odpowiedni czas na przeprowadzenie badań rynku nowych produktów? Na jakich grupach można przeprowadzać badania rynku medycznego? Ekspresowa ankieta online w zaledwie 24 godziny Ankiety w działalności biznesowej W jakim celu prowadzimy badania rynku i jak je przygotować? Erecepta krok po kroku e-Recepta - lekarzu sprawdź czego potrzebujesz, żeby wystawiać e-Receptę Centrum Badawczo-Rozwojowe – działania z korzyścią dla nauki i biznesu Badania marketingowe – czym są? Analizy statystyczne – wielopoziomowa statystyka dla przedsiębiorców, naukowców oraz instytucji publicznych Badania ankietowe - kreuj ankietę samodzielnie Analiza statystyczna w medycynie Analiza segmentacyjna – co to takiego? Specyfika badań rynku farmaceutycznego Charakterystyka badań ankietowych Kreowanie wizerunku marki a badania rynku Badania rynku - badania nakierowane na współpracę z klientem O fundamentalnym badaniu rynku turystycznego Na co zwracać uwagę przy współpracy z agencją badawczą? Panel konsumencki jako narzędzie badania opinii społecznej Wpływ wskaźnika Customer Effort Score na rozwój firmy Przeprowadź analizę rynku i poznaj swoją pozycję w branży Badania marketingowe pozwolą zwiększyć zyski osiągane przez Twoją firmę Analizy rynku medycznego Dlaczego warto zdecydować się na analizy rynku medycznego? Analizy rynku konkurencyjnego - co musisz o nich wiedzieć? Brand awareness research – sposoby na weryfikację znajomości marki Nieoceniona rola badań User Experience (UX) Świadomość marki - metody badań Metoda nakierowana na uporządkowane badanie Badanie rynku na wspaniałą przyszłość Krok w krok za pomysłem specjalisty Zdrowe relacje lekarz-pacjent i ich znaczenie Jak sprawić, by gabinet medyczny był rentowny Na czym polega zastosowanie SurvGo w badaniu satysfakcji klientów? Czym jest segmentacja klientów? Ilościowy charakter badań rynku Opinia pozwala patrzeć w przyszłość Co poziom obsługi klienta mówi o przyszłości firmy? O zaletach przeprowadzanych badań O poprawności procesów badawczych Analiza dla farmacji to specyficzny typ badania Efekt przyjęcia koktajlowego a konkurencyjność Skuteczność badań marketingowych Biznesowe sposoby wykorzystania badań rynku Zdecyduj się na badanie rynku i bądź bezkonkurencyjny w swojej branży Badania rynkowe - zrozumieć zachowania klientów Po co firmie badania marketingowe? Czyli poznaj listę potencjalnych zastosowań Co to jest analiza rynku? Analizy rynku niezbędnym narzędziem każdego przedsiębiorstwa Wiedza z raportów rynkowych zwiększy konkurencyjność Twojego podmiotu Analizy rynku a kryteria metodologiczne
Badania ankietowe od 4 zł.